Történet
Kemenespálfa Vas megyei község. A Kemenesalja déli részén alakult ki két, hajdan önálló településből: Martonfából és Pálfából. Ezen települések létét II. József uralkodásának idejéből való térképészeti adatok is alátámasztják. Létrejöttük a XIV. század végére és a XV. század elejére esik.
A kemenes szó használata a szlávok közvetítésével a görög nyelvből került hozzánk, jelentése: kavicsos. A két falut vsz. 1872-ben olvasztották egybe és kapta a „kemenes” előtagot.
Martonfalva az 1400-as évek elején tűnik fel, aránylag fiatal település, Pálfával együtt a Varsányi család birtokában találjuk, a család férfi tagjai alapítják és nevezik el a saját nevük után. A falu történetére vonatkozóan a XVIII-XIX. századból már gazdag forrásanyag áll rendelkezésre, szaporodik az összeírások száma, amely támpontot képez.
A II. József által 1784. május 1-én elrendelt és 1784-85-ben végrehajtott népszámlálásban állnak rendelkezésünkre az első igazán megbízható adatok Martonfalva és Pálfa lakosságára vonatkozóan. Ennek az összeírásnak az adatsorából már jól érzékelhetően látszik, hogy a két falu közül Pálfa volt a magasabb lélekszámú, tehát erőteljesebben fejlődő helység.
Martonfa lakossága
1836-ban: 125 katolikus, 32 evangélikus, 17 zsidó
1841-ben: 132 katolikus, 30 evangélikus, 20 zsidó
Pálfa lakossága
1836-ban: 171 katolikus, 246 evangélikus, van evangélikus templom
1841-ben: 182 katolikus, 240 evangélikus, van evangélikus iskola tanítómesterrel
Egyháztörténeti adatok
A XVI-XVII. században virágzó jobbágyfalvak váltak pusztává. Az egyházi tizedet fizető falvakat és birtokokat kerületekre osztották fel, s ezeket a latin „cultellus” szó után „kés”-nek nevezték. A vas megyei falvak a tornatapolcai késhez tartoztak: köztük Martonfalva és Pálfalva.
Kemenespálfáról, mint a bobai gyülekezet fíliájáról 1695-ben történik említés, mégpedig Jánosházával együtt a következő módon: „Janoshazaiensis et Palfalva”. Valószínű tehát, hogy akkor még Jánosházának volt a fíliája. Ezt megerősíti a kemenesaljai és győri esperességek által készített hivatalos kimutatás 1725-ből.
Kemenespálfán valaha az egész község evangélikus lehetett. A katolikusoknak még 1870-ben sincs sem iskolájuk, sem tanítójuk